us road nats

USA Cycling Elite, U23, Juniors & Paralympic Road National Championships in Augusta, Georgia

Follow along on @podiuminsight

Time Category Distance (laps) National Champion
Wednesday, June 20, 2012 Road Race (short loop) at Fort Gordon
09:00 AM Women 10-12 (start list, replay, report, photos) 22 km (2 laps) Megan Doherty   (BYRDS)
10:00 AM Men 10-12 (start list, replay, report, photos) 22 km (2 laps) Adam Croft  Slipstream-Craddock Junior Development)
11:00 AM Women 13-14 (start list, replay, report, photos) 33 km (3 laps) Skylar Schneider (Team TIBCO II)
01:00 PM Men 13-14 (start list, replay, report, photos) 33 km (3 laps) Gage Hecht  (International Christian Cycling)
02:30 PM Women 15-16 (start list, replay, report, photos) 55 km (5 laps) Claire Van Ekdom (JET Cycling)
Thursday, June 21, 2012 Time Trial at Strom Thurmond Dam
08:00 AM Men 17-18 (start list, results, report, photos) 30 km Gregory Daniel (Slipstream-Craddock Junior Development)
09:09 AM Men U23 (start list, results, report, photos) 30 km Evan Huffman (California Giant Berry Farms-Specialized)
10:33 AM Women Elite/U23 (start list, results, report, photos) 30 km Amber Neben (Specialized-Lululemon)

U23: Kaitlin Antonneau (Exegy TWENTY12)

11:23 AM Men Elite (start list, results, report, photos) 30km Julian Kyer (Juwi Solar Cycling)
12:50 AM Women 15-16 (start list, results, report, photos) 19 km Claire Van Ekdom (JET Cycling)
1:12 PM Men 15-16 (start list, results, report, photos) 19 km Zeke Mostov (Slipstream-Craddock Junior Development)
2:05 PM Women 17-18 (start list, results, report, photos) 19 km Addyson Albershardt (NOW and Novartis for MS)
2:20 PM Paracycling
19 km
3:45 PM Women 10-12 (start list, results, report, photos) 10 km Megan Doherty (BYRDS)
3:58 PM Men 10-12 (start list, results, report, photos) 10 km Adam Croft (Slipstream-Craddock Junior Development)
4:18 PM Women 13-14 (start list, results, report, photos) 10 km Gina Johnson (Village-Verdigris Cycling)
4:33 PM Men 13-14 (start list, results, report, photos) 10 km Gage Hecht (International Christian Cycling Club)
Friday, June 22, 2012 Criterium in Downtown Augusta
08:00 AM Women 10-12 (start list, results, report, photos) 15 km Megan Doherty (BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
08:45 AM Men 10-12 (start list, report, results, photos) 15 km Davis Branyon (Frazier Cycling Juniors)
09:30 AM Women 13-14 (start list, report, results, photos) 20 km Skylar Schneider (Team TIBCO II)
10:15 AM Men 13-14 (start list, replay, report, results,  photos) 20 km Gage Hecht (International Christian Cycling)
11:15 AM Women 15-16 (start list, replay, report, results, photos) 20 km Laurel Rathbun (JETCycling)
12:00 PM Paracycling bicycles M/W C1-5 25 km
01:00 PM Men 15-16 (start list, replay, report, results,  photos) 25 km Austin Vincent (C.F. Racing p/b Trek Portsmouth)
01:45 PM Women 17-18 (start list, replay, report, results, photos) 20 km Alexis Ryan (Team TIBCO II)
02:30 PM Men Elite (start list, replay, report, photos) 80 km Adam Farabaugh (XO COMMUNICATIONS p/b CISCO)
04:30 PM Men 17-18 (start list, replay, report, results,  photos) 50 km Brendan Rhim (Woodstock Bicycle Club-Killington Mountain School Cycling Team)
06:15 PM Men U23 (start list, replay, report, results, photos) 60 km Tyler Magner (BMC/Hincapie Sportswear Development Team)
08:00 PM Women Elite/U23 (start list, replay, report, results, photos) 50 km Theresa Cliff-Ryan (Exergy TWENTY12)

U23: Samantha Schneider (TIBCO to The Top)

Saturday, June 23, 2012 Road Race (long loop) at Fort Gordon
10:30 AM Men 15-16 (start list, replay, report, results, photos) 72 km (3 laps) Ethan Reynolds  ((Boise Young Rider Dev Squad))
10:35 AM Women 17-18 (start list, replay, report, results, photos) 72 km (3 laps) Alexis Ryan (Team TIBCO II)
01:30 PM Men U23 (start list, replay, report, results, photos) 168 km (7 laps) Robert Bush (Chipotle-First Solar Development Team)
Sunday, June 24, 2012 Road Race (long loop) at Fort Gordon
08:00 AM Men 17-18 (start list, replay, report, results, photos) 96 km (4 laps) Miguel Bryon (BLUE STAR-BOOM Development Team)
08:10 AM Women Elite/U23 (start list, replay, report, results, photos) 120 km (5 laps) Megan Guarnier (TIBCO to The Top)

U23: Samantha Schneider (TIBCO to The Top)

01:00 PM Men Elite (start list, replay, report, resultsphotos) 168 km (7 laps) Julian Kyer (Juwi Solar Cycling)
Time Category Distance (laps) National Champion