Van Gilder, Scherz Repeat Overall MAC Win

Posted on 22. Nov, 2010 by in news, race, releases

The new Champion System MAC points leader jersey, design by Sommerville Sports

The new Champion System MAC points leader jersey, design by Sommerville Sports

Laura Van Gilder (C3 Athletes Serving Athletes) swept the final weekend on her way to a threepeat overall win in the 2010 Champion System MAC Series. U23 rider Valentin Sherz (Cyfac-Champion Systems Racing Team p/b Revolution) took the victory on the final day to repeat as the overall winner in both the Elite and U23 Men category. (Read interview with Laura Van Gilder – It’s not just about the legs)

At the first day of the Whitmore’s Super Cross Cup in Nassau County on New York’s Long Island, Nick Keough (Champion System p/b Keough Cyclocross) took the win ahead of Chris Hurst and Scherz. But his third place was enough for Scherz of Switzerland to clinch the Series Championship for the second consecutive year.  On Sunday, Scherz came out on top, with once again Wisconsin’s Hurst taking a close second in the Elite Men’s race and Josh Dillon (Richard Sachs0RGM Watches-Radix) finished third. (Read interview with Nick Keough – A tough two years)

Van Gilder clinched the overall with her win on Saturday  and repeated to sweep another weekend, making it her seventh and eighth wins of the 11-race series. On both days, the top 4 Elite Women were the same with Arley Kemmerer (C3 – Athletes Serving Athletes) taking second,  Katrina Dowidchuk (Team TBB/Deep Blue) third and Kristine Church (Human Zoom/ Pabst Blue Ribbon) fourth.

New Jersey’s Roger Aspholm swept the weekend’s Elite Master’s races.

Elite Women Day 1 of the Whitmore’s Super Cross Cup
1. Laura Van Gilder (C3 Athletes Serving Athletes)
2. Arley Kemmerer (C3 – Athletes Serving Athletes)
3. Katrina Dowidchuk (Team TBB/Deep Blue)
4. Kristine Church (Human Zoom/ Pabst Blue Ribbon)
5. Stacey Barbossa (Montclair Cyclists)
6. Lenore Pipes (The Wistar Institute)
7. Lauri Webber (Secret Henry’s Team)
8. Beth Renaud (CRCA/Comedy Central-Sid’s Bikes)

Top 10 Elite Men Day 1 of the Whitmore’s Super Cross Cup
1. Nicholas Keough (Champion System p/b Keough Cyclocross)
2. Chris Hurst ()
3. Valentin Scherz (Cyfac-Champion Systems Racing Team p/b Revolution)
4. Anthony Grand (Cyfac/Champion Systems p/b Revolution Wheelworks)
5. christian favata (Favata’s Tablerock Tours and Bikes)
6. Josh Dillon (RICHARD SACHS – RGM WATCHES – RADIX)
7. Jonny Bold (Corner Cycle)
8. Andrew Wulfkuhle (C3-Athletes Serving Athletes)
9. Jesse Keough (Champion System p/b Keough Cyclocross)
10. Jeffrey Bahnson (Van Dessel Factory Team)

Top 10 Elite Women Day 2 of the Whitmore’s Super Cross Cup
1. Laura Van Gilder (C3 Athletes Serving Athletes)
2. Arley Kemmerer (C3 Athletes Serving Athletes)
3. Katrina Dowidchuk (Team TBB/Deep Blue)
4. Kristine Church (Human Zoom/ Pabst Blue Ribbon)
5. Lenore Pipes (The Wistar Institute)
6. Stacey Barbossa (Montclair Cyclists)
7. Vanessa Mccaffrey (Missiion In Motion)
8. Tara Parsons (CRCA)
9. Brittlee Bowman (Kissena)
10. Kaitlyn Lawrence (C3 Athletes Serving Athletes)

Top 10 Elite Men Day 2 of the Whitmore’s Super Cross Cup
1. Valentin Scherz (Cyfac-Champion Systems Racing Team p/b Revolution)
2. Chris Hurst ()
3. Josh Dillon (RICHARD SACHS – RGM WATCHES – RADIX)
4. Nicholas Keough (Jittery Joe’s/ Sonic Cyclocross)
5. Anthony Grand (Cyfac/Champion Systems p/b Revolution Wheelworks)
6. Andrew Wulfkuhle (C3-Athletes Serving Athletes)
7. Jesse Keough (Champion System p/b Keough Cyclocross)
8. Peter Hurst (AXA Equitable Cycling Team/CRCA)
9. Andrew Crooks (NYC Velo)
10. Matt Spohn (Cyfac-Champion System Racing Team p/b Revolution Wheelworks)

Tags: , , , ,

Comments are closed.